Relacja z I Małopolskiego Biegu Drogą św. Jakuba


I Małopolski Bieg Drogą św. Jakuba organizowany przez Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych odbył się 14.09.2013r. w ramach Pikniku Ziemniaczanego. Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio Plus, Droga i Niedziela. Słoneczna aura oraz interesujące nagrody ufundowane przez firmy: Bikershop oraz Pharma CF z Niepołomic sprawiły, że frekwencja – jak na pierwszy z cyklu bieg – była wysoka. W zawodach wzięło udział 64 uczestników. Przyjechali biegacze z wielu miast Polski: Warszawy, Zabrza, Gliwic, Myślenic. Najmłodszy uczestnik imprezy miał 9, a najstarszy 63 lata.

Pierwsze miejsce w dystansie na 12,5 km zajął Artur Kern (46.40), wygrywając rower górski, na drugiej pozycji uplasował się Tadeusz Maj (47,17). Trzecie miejsce należało do Kamila Krawczyka (50.00). Na dystansie 7 km zwycięskie miejsca zajęli kolejno: Schab Krzysztof (28.55), Piwowarczyk Dominik 29.21 i Nowicki Marcin (36.23).

Bieg udało się zorganizować przy ogromnym wsparciu kustosza Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych – ks. R. Honkisza oraz prezesa Bractwa św. Jakuba – F. Mroza. Do pomocy włączyła się społeczność lokalna – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pełna Chata”, które zorganizowało zawody biegowe dla dzieci; Ochotnicza Straż Pożarna, lektorzy z parafii św. Jakuba z Więcławic, a także p. Beata Kuczmańska nauczycielka z ZS w Michałowicach wraz z uczniami. Spragnionym biegaczom wodę Małpolankę, ufundowaną przez właściciela marki – p. Marka Thiera, podawali harcerze ze szczepu Wigry z Krakowa pod opieką p. Karoliny Talik.
Z relacji uczestników wynika, że trasa biegu i atmosfera zawodów podobała się. „Dawno nie byłem na tak fajnej imprezie biegowej, trzeba pochwalić organizatorów że organizując pierwszy raz taką imprezę, zrobili to tak fantastycznie” – komentuje Tadeusz Maj na stronie maratonypolskie.pl.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy pierwszej edycji wrócą do nas za rok!

 

Iwona Bińczycka-Kołacz